Koncert kapeli folkowej „POKRZYK”

Już za tydzień, w niedzielę, 12 września, o godz. 14.30, w muzeum w Studziwodach wystąpi znana kapela folkowa "Pokrzyk" z Krakowa. W tym samym dniu zagra także na potańcówce w Gregorowcach gm. Orla. Zapraszamy.

Pokrzyk to zespół, który swoją działalność skupia wokół poszukiwania i interpretacji muzyki tradycyjnej, nieznanego repertuaru wiejskich muzykantów, aktywnie uczestnicząc w tzw. scenie revival w Polsce. W swoich poszukiwaniach wykorzystują zarówno materiały źródłowe takie jak zbiory, nagrania, jak i nagrania z własnych badań terenowych i pamięci rodzinnej. To, co wyróżnia Pokrzyk na tle innych zespołów, to śmiałe podejście do własnych korzeni.
Pięcioro muzyków: Daria Butskaya, Paweł Iwan, Michał Biel, Katarzyna Dudziak, Kamila Owsianikow - skupia się przede wszystkim na muzyce regionów, z których pochodzą sami lub ich rodziny. Dzięki temu spektrum repertuarowe jest bardzo szerokie - od dalekiej Rosji i Białorusi po Wielkopolskę, Górny Śląsk, Podkarpacie, czy Mazowsze. Choć korzystają wyłącznie z tradycyjnego i akustycznego instrumentarium (śpiew, skrzypce, cymbały, basy, flet, baraban/bęben obręczowy) udaje im się swobodnie i subtelnie połączyć styl tradycyjny z nowoczesnymi stylami muzycznymi na których sami się wychowali, jako dzieci wielkich miast.
Tworzą własny język muzyczny, o którym mówią "język wykorzenionych", czując się tym samym ostatnim pokoleniem, które miało styczność z żywym folklorem, mimo przerwy generacyjnej swoich rodziców. W 2019 roku wydali pierwszą płytę EP pt.: Pokrzyk, obecnie pracują nad pełnym albumem studyjnym. Nieprzerwanie koncertują od 2018 roku, pojawiając się zarówno na scenach wielkich festiwali jak np. Rozstaje, jak i grając do tańca na tradycyjnych potańcówkach ruchu Revival. Taniec był punktem wyjścia dla powstania zespołu, przede wszystkim zaś polskie tańce transowe i próba uchwycenia trudnej melodyki i dawnego stylu wiejskich muzykantów. Zespół cały czas się rozwija prowadząc badania i spotykając się z wiejskimi muzykantami i śpiewakami/śpiewaczkami, dzięki czemu kontynuuje muzyczne dziedzictwo, ale również komponuje na ich bazie własne melodie w kanonie muzyki tradycyjnej.

Za: Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach