Kolędowanie w Zamku Królewskim

KOLĘDOWANIE W ZAMKU KRÓLEWSKIM

Już po raz ósmy przepiękne wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie gościły zespoły i chóry kultywujące tradycję śpiewania kolęd podczas świętych wieczorów. W niedzielę, 16 stycznia, z inicjatywy wolskiej parafii św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń” w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbył się koncert kolęd pod hasłem: „Podajmy pomocną dłoń słabszym i chorym”. Głównym celem tej akcji charytatywnej, której część stanowi koncert jest pomoc osobom słabszym i chorym, głównie dzieciom, a także wsparcie społeczności, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. W poprzednich latach pomoc była udzielana dzieciom w Syrii, seniorom w ośrodkach pomocy społecznej, ratowano zabytkowe obiekty.

Wśród słuchaczy koncertu znaleźli się oprócz warszawskich parafian i sympatyków cerkiewnych chórów także przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych, samorządowych, oświatowych, Lasów Państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Zgromadzoną widownię wydarzenia przywitał ks. mitrat Adam Misijuk, który zauważył, że udało się spotkać z publicznością w gościnnych progach zamku po rocznej przerwie. Ubiegłoroczna edycja koncertu odbyła się w formacie zdalnym. W tym roku zebrani słuchacze mogli na żywo zapoznać się z kolędami w różnych językach i pochodzącymi z różnych tradycji. Były to nie tylko utwory w językach słowiańskich (polskim, białoruskim, rosyjskim, serbskim czy ukraińskim), ale znalazły się również perełki wykonawcze z tradycji niemieckiej, francuskiej, a nawet gruzińskiej. Tak bogaty wieczór zapewnili wykonawcy z Warszawy, ale też z Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Studziwód. Podczas koncertu zaprezentowali się:

Żemerwa – Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów – prowadzący Anna i Doroteusz Fionik,

Chór Młodzieżowy Parafii Prawosławnej św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie – dyrygent Adam Tomaszewski,

Kwartet rodziny Bortniczuk,

Chór Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim – dyrygent Ewa Tarasiuk,

Chór Dojlidzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki – dyrygent Sławomir Jurczuk,

Zespół „Armonia”  – dyrygent Aleksandra Szymaniuk,

Zespół Muzyki Cerkiewnej „Varslavia” – dyrygent Miłosz Bogič.

Śpiewały nie tylko chóry, również zgromadzeni słuchacze wykonali dwie kolędy, Nowa radost’ stała i Do szopy, pod przewodnictwem protodiakona Jerzego Dmitruka. Jak powiedział, na zakończenie aż trzygodzinnego spotkania, biskup hajnowski Paweł bardzo ważne jest, aby w święte wieczory spotykać się z bliskimi i dzielić radością płynącą od Nowonarodzonego Chrystusa, co możemy czynić między innymi śpiewając kolędy. Hierarcha przekazał serdeczne pozdrowienia od Jego Eminencji metropolity Sawy.

Podążając za tradycjami przodków w Zamku Królewskim wysłuchano zarówno śpiewu tradycyjnego, głosów dzieci, osób dojrzałych i współczesnych aranżacji tradycyjnych kolęd. Organizatorzy wyrazili nadzieję na realizację kolejnych spotkań kolędniczych w następnych latach.

Marta Czaban

zdjęcia: Łukasz Troc