Wizyta u seniorów w Grabarce

W dniu 27 listopada przedstawiciele Stowarzyszenia Wierni Tradycji Pokoleń wraz z członkami zespołu Żemerwa i Osoczniki odwiedzili Prawosławny Dom Opieki „Eleos” w miejscowości Grabarka. W ramach wizyty uzupełniono tutejszą biblioteczkę o książki i czasopisma dla seniorów oraz przekazano dary w formie środków czystości. Największą niespodzianką i atrakcją wieczoru okazały się występy ludowych zespołów, tradycyjne pieśni i tańce wschodniego pogranicza, które rozweseliły dusze i serca zarówno pensjonariuszy jak i kadry Domu. Na twarzach uczestników koncertu pojawiła się radość i uśmiech, niektórzy klaskali i śpiewali razem z artystami a nawet tańczyli. Ze łzami wzruszenia dziękowali za odwiedziny i chwilę wspomnień z lat ich młodości kojarzonych z zabawą, tańcem i tradycyjnymi strojami, w których występowali członkowie zespołów.  Przy akompaniamencie akordeonu, na którym Doroteusz Fionik wygrywał ludowe melodie oddające charakter Podlasia, entuzjazmu nie było końca. Rozradowani pensjonariusze prosili o bisy! Po koncercie kierownik domu ks. Michał Siemieniuk podziękował Stowarzyszeniu za dary i występy zespołom Żemerwa i Osoczniki w osobach Darofiej Fionik, Maksym Fionik, Anna Fionik oraz Igor Zautkou. Kolejny koncert w tym miejscu planowany jest latem 2023 roku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom koncertu: kierownictwu, personelowi oraz seniorom, którzy tak aktywnie uczestniczyli w koncercie, dziękujemy za miłe przyjęcie i zaproszenie na kolejne spotkanie. Wielkie podziękowania należą się też artystom, którzy mimo odległości i dodatkowych obowiązków zechcieli poświęcić swój wolny czas dla ludzi, którzy tak bardzo potrzebują uwagi, integracji i chwili rozmowy.

Na pożegnanie życzyliśmy wszystkim zdrowia i kolejnych świątecznych spotkań przy tradycyjnej muzyce. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone radosne chwile choć trochę urozmaiciły codzienną rzeczywistość uczestników i pozostaną na długo w ich sercach.

Halina Demianiuk

Zdjęcia: autorka