Koncert Kolęd w Zamku Królewskim w Warszawie

Koncert Kolęd w Zamku Królewskim w Warszawie

Okres poświąteczny to czas radości, spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół, a także wspólnego śpiewania kolęd. 29 stycznia 2023 r., o godz. 17.00, w barokowym wnętrzu Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, po raz ósmy odbył się organizowany przez Parafię Prawosławną św. Jana Klimaka oraz Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń” Koncert Kolęd. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało: „Ratujmy wolskie zabytki dla przyszłych pokoleń w roku Jerzego Nowosielskiego”.

Głównym celem tej akcji charytatywnej, której część stanowi koncert, jest ratowanie zabytków na warszawskiej Woli. W poprzednich latach udzielono pomocy dzieciom w Syrii, seniorom w domach opieki, osobom słabszym i chorym, a także wspierano społeczności, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, wspomagano budowę nowych Cerkwi, remontowano zabytkowe świątynie i cmentarze.

Koncert zaszczycili swoją obecnością J.E. Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski, J.E. Najprzewielebniejszy Aleksander, Arcybiskup Gorodnicki, J.E. Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski, a także przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych, samorządowych, oświatowych, Lasów Państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, dyrektorzy szkół i przedszkoli, warszawscy parafianie i sympatycy cerkiewnego śpiewu. Zgromadzoną widownię przywitali prowadzący spotkanie ks. mitrat Adam Misijuk oraz ks. prot. Andrzej Misiejuk. W tym roku zebrani słuchacze mogli na żywo zapoznać się z kolędami pochodzącymi z różnych tradycji. Tak bogaty wieczór zapewnili wykonawcy z Warszawy, ale też z Lewkowa Starego, Bielska Podlaskiego, Wrocławia oraz Supraśla. Podczas koncertu wystąpili:

- Cahlinki – zespół ludowy z Lewkowa Starego;
- Prypadok – zespół łemkowski z Dolnego Śląska;
- Stratos – męski chór wojskowy;
- Łukasz Hajduczenia – baryton, śpiewak operowy, przy akompaniamencie fortepianu;
- Chór Parafii Narodzenia N.M.P. w Bielsku Podlaskim;
- Chór im. św. Romana Melodosa Parafii Mądrości Bożej w Warszawie;
- Chór rodzinny Parafii Przymonasterskiej w Supraślu.

Na zakończenie głos zabrał J.E. metropolita Sawa, który podziękował wszystkim wykonawcom i organizatorom koncertu za wspaniałą uroczystość, która jest znakiem kultywowania tradycji przodków oraz ukazaniem bogatego spektrum różnych kultur wchodzących w skład Prawosławia.

Organizatorzy Koncertu Kolęd składają serdeczne podziękowania Jego Eminencji Wielce Błogosławionemu Sawie, Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski, za błogosławieństwo na zorganizowanie koncertu, przybycie na uroczystość, ciepłe słowa i wsparcie duchowe.
Wyrazy wdzięczności kierujemy do Dyrekcji Zamku Królewskiego za umożliwienie organizacji koncertu w tym wyjątkowym miejscu. W kolejnych słowach szczególnie gorące podziękowania kierujemy do dyrygentów, do chórów za przepiękny śpiew i dostarczenie niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom Koncertu Kolęd, którzy przybyli na uroczystość i swoją obecnością wsparli akcję charytatywną, i tym którzy pomimo swojej fizycznej nieobecności byli z nami duchowo. Spasi Hospodi!

Akcja charytatywna „RATUJMY WOLSKIE ZABYTKI DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ W ROKU JERZEGO NOWOSIELSKIEGO” trwa nadal na charytatywni.allegro.pl.

Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do udziału.

ks. Remigiusz Sosnowy

zdjęcia: Łukasz Troc