O DZIECIACH W CERKWI

DZIECI W CERKWI

Jak wychowywać dziecko w duchu cerkiewnym? Jak w duchu chrześcijańskiej miłości rozwiązywać problemy, które przynoszą ze sobą kolejne etapy rozwoju dziecka? Jak prawidłowo współpracować z nim i pomagać mu podążać droga do zbawienie? Na te i inne pytania podobne pytania stara się odpowiedzieć najnowsza publikacja Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej pt. „O dzieciach w Cerkwi”. Autorką książeczki jest s. Magdalena monasteru św. Jana Chrzciciela w Maldon w Wielkiej Brytanii, a autorką przekładu na język polski s. Nikolaia (Aleksiejuk).

Publikacja ta oparta jest na cyklu nieformalnych pogadanek wygłoszonych do prawosławnych rodziców przez autorkę, a same pogadanki oparte zostały na poradach udzielonych, w ciągu kilkunastu lat, młodym ludziom – dzieciom, rodzicom i parom małżeńskim. Nie stara się ona omówić wszystkich aspektów chrześcijańskiej pedagogiki, a jedynie jej duży, podstawowy fragment. „Każda osoba, każda rodzina jest wyjątkowa” – pisze autorka we wstępie – „Niełatwo jest przedstawić coś, co było początkowo osobistą radą, odnoszącą się do określonej sytuacji, w formie systematycznej i bardziej ogólnej nauki o chrześcijańskim wychowaniu dzieci. To zadanie można porównać do pisania ascetycznego traktatu w oparciu o niektóre spośród apoftegmatów Ojców Pustyni”.

Aby przybliżyć potencjalnym czytelnikom zawartość książeczki, zacytujmy tytuły poszczególnych rozdziałów: znaczenie chrześcijańskiego wykształcenia, chrześcijańskie małżeństwo a monastycyzm, początki rodziny chrześcijańskiej, życie dziecka w łonie matki, narodziny dziecka, nowo narodzone dziecko, o chrzcie, opieka nad rosnącym dzieckiem, atmosfera w chrześcijańskim domu jedyne co potrzebne, kształtowanie charakteru, jak słuchamy dzieci, pory posiłków dom i szkoła, ochrona zmysłów, religijne wychowanie, uczestnictwo w nabożeństwach cerkiewnych, o przyjmowaniu Świętej Eucharystii, dzieci a monastycyzm, o ojcach duchowych i spowiedzi, dzieci w parafii, jak rozmawiać z dziećmi o demonach, piekle i śmierci, pierwsze przykazanie, zabawy i doświadczenia towarzyskie, pozytywne środowisko, telewizja, wiek dojrzewania, pragnienie wolności, szczery stosunek do naszej młodzieży, najpierw to co najważniejsze, wątpliwości co do wiary chrześcijańskiej, chrześcijańska moralność i nastolatek, kontakty z płcią przeciwną, przygotowanie do małżeństwa, dla dziewcząt, muzyka.

Szczerze zachęcam zarówno prawosławnych, jak i wiernych innych wyznań do lektury omawianej publikacji. Z pewnością przyniesie ona wymierną korzyść duchową czytelnikom, a poprzez nich dzieciom i wnukom czytelników.

______________

S. Magdalena, O dzieciach w Cerkwi. Prawosławna refleksja, przekład s. Nikolaia (Aleksiejuk), Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2011, s.  80.