Koncert Kolęd, płyta DVD, Warszawa 2020

Szanowni Państwo!

Na Państwa ręce przekazujemy wyjątkową płytę DVD zawierającą zbiór jakże pięknych w treści i melodii kolęd wykonywanych w różnych językach.

Nagranie powstało w 2020 roku w ramach akcji charytatywnej RATUJMY WOLSKIE ZABYTKI. WSPÓLNE DZIEŁO DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ. Koncert odbył się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży płyty DVD zostaną przekazane na remont zabytkowej świątyni - Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie. Dziękujemy bardzo serdecznie za każdą formę wsparcia remontu świątyni.

Podczas Koncertu Kolęd wystąpili:

Zespół „Biełyja Kryły”

Zespół „Biełyja Kryły” tworzą trzy osoby: Aleksandra Jarocka i dwaj bracia, Adrian i Cezary Daniluk. Wszyscy są uczniami liceum w Białymstoku. Swoje artystyczne talenty rozwijają pod kierunkiem Jerzego Ostapczuka i Bogusławy Karczewskiej, liderów zespołu „Prymaki”.  Na swoim koncie posiadają liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach: między innymi I miejsce w Konkursie Piosenki Ukraińskiej i II miejsce w Konkursie Piosenki Białoruskiej. Występowali na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Primorsku w Bułgarii jak również na licznych imprezach w Polsce i na Białorusi. Czynnie uczestniczą w życiu cerkiewnym Gródka i Michałowa. Brali udział w Wieczorze Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Szanounyja Haspadary
Kaliadnyja Światy
Dobry wieczar Tabie
Szto to za predywna

Chór młodzieżowy parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie
             

Chór młodzieżowego parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie, działa od wielu lat. W jego skład wchodzą dzieci i młodzież z punktu katechetycznego działającego przy tejże parafii. Młodzi artyści swoim śpiewem wysławiają Boga podczas niedzielnych liturgii i innych uroczystości parafialnych. Na przestrzeni lat, chór uczestniczył w różnego rodzaju koncertach, plenerach, widowiskach, inscenizacjach choinek i spotkaniach integracyjnych oraz warsztatach. Od września 2019 roku chórem dyryguje Anna Jakoniuk. W obecnym składzie chórzyści brali udział w koncercie charytatywnym na Kiermaszu Świątecznej Pomocy, koncercie z okazji 114 rocznicy konsekracji świątyni św. Jana Klimaka oraz Spotkaniu z Mikołajem. 

Nowa rada stała
Nocz ticha nad Palestinoj
A u swiecie nam
Jezus malusieńki

Chór młodzieżowy parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku

Chór Młodzieżowy parafii katedralnej św. Mikołaja w Białymstoku został utworzony w 1982 roku decyzją Jego Ekscelencji Biskupa Sawy. Pierwszym dyrygentem chóru był ks. protodiakon Bazyli Dubec. Od 1988 roku z zespołem pracował ks. protodiakon Aleksander Łysynkiewicz. W marcu 2008 roku nastąpiła reorganizacja chórów katedralnego i młodzieżowego w soborze św. Mikołaja i skład obu zespołów uległ znaczącej zmianie. Również od tej pory chórem katedralnym dyryguje ks. protodiakon Aleksander Łysynkiewicz, natomiast prowadzenie chóru młodzieżowego powierzono mgr Joannie Jurczuk, której gruntowne przygotowanie muzyczne, wiedza i życzliwe usposobienie sprawiły, iż do chóru zaczęło przychodzić coraz to więcej młodych ludzi, pragnących uczyć się i poznawać bliżej piękno muzyki cerkiewnej. Chór Młodzieżowy parafii św. Mikołaja stara się również pokazywać piękno i głębię cerkiewnego śpiewu podczas koncertów: w ramach Dni Miasta Białegostoku oraz z okazji Święta Przeniesienia Relikwii św. Męczennika Gabriela z Grodna do Białegostoku. Śpiewał także podczas Wigilii Miejskiej, Wieczorów Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz obchodów 20-lecia Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Chór kilkukrotnie brał udział w corocznym koncercie "Ekumenia – idea jedności chrześcijan"(2009, 2010, 2011) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Śpiewał również podczas koncertu w ramach Dni Supraśla – Uroczysko 2009 i dwukrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu (2010, 2011). W 2009 roku chór uczestniczył w Łódzkim Festiwalu "Cantio Lodziensis" w kategorii chórów młodzieżowych, zajmując II miejsce. W 2012 roku podczas Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej, zajął II miejsce w kategorii chórów parafialnych.

Dnes pojuszcze
Nieba i ziamla
Sława, sława Bohu u niebie
Bóg się rodzi
Oj lado, lado (solo Justyna Klimczuk oraz Michał Uścinowicz)
Chadził miesiac pa niebu

Chór „Harmoń” z Łosinki

Chór „Harmoń” działa przy Parafii Prawosławnej w Łosince od 2010 roku. Tworzą go amatorzy, których łączy przynależność do parafii i ogromna pasja śpiewania. Chórem dyryguje od początku jego powstania pani Maria Paszko. W repertuarze chóru znajduje się muzyka cerkiewna jak i świecka, ściśle związana z tradycją i kulturą regionu. Chór ma na swoim koncie liczne osiągnięcia. Występował między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, zajmując I miejsce w 2014 roku i II miejsce w 2016 roku oraz czterokrotnie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Białoruskiej (2014, 2015, 2017, 2018 roku) zajmując I miejsce w swojej kategorii. Wielokrotnie brał udział w lokalnych festynach i przeglądach wykonując pieśni ludowe w języku białoruskim, polskim, rosyjskim i ukraińskim. Śpiew chóru podczas świętych Liturgii był dwukrotnie (w 2014 i 2017 roku) nagrany i wyemitowany przez Program II Polskiego Radia.

Nynie Adamie
Szczo to za Predywo
Dzwoniat dzwony
A u swiecie nam nawina była

Chór “HORECEA”

Chór „HORECEA” tworzą: Dmitrij Sandulak, Michaił Lic, Sergiej Marszawka, Jurij Bojko i Andrej Błaga. Wszyscy chórzyści śpiewają w monasterze w Czerniowcach na Ukrainie, znajdującym się przy granicy z Rumunią i Mołdawią. Z uwagi na położenie i bogatą historię miejscowości, chór oprócz muzyki cerkiewnej, prezentuje swoją wielokulturowość wykonując pieśni narodowe i kolędy w języku ukraińskim, rumuńskim, greckim i rosyjskim. W obecnym składzie chór funkcjonuje od 2012 roku. Dyrygentem chóru jest Dmitrij Sandulak. Artyści na co dzień wykonują różne zawody. Łączy ich miłość do śpiewu i muzyki. Występowali wielokrotnie na różnych festiwalach i brali udział w licznych konkursach.

Szczedryk, opr. M Leontowycz, słowa I. Łukaszczuk
Kalanda
Plugușorul
Jak Boża Maty..., opr. І. Łukaszczuk
Staryj rik minaje, opr. O. Tokar

Natalia Bińkowska (z domu Makal) i Kayo Nishimizu-Wawreniuk

Natalia Bińkowska jest altowiolistką, absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku) w klasie prof.P.Reicherta oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. W. Klosa (oba dyplomy z wyróżnieniem) . Była stypendystką polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Oświaty oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Sztuki. Jako kameralistka dała się poznać m.in. grupie muzycznej Atout,  w Wiener Concert Verein oraz w kwartecie Auner, z którymi kilkakrotnie nagrywała płyty dla wytwórni Gramola. Koncertowała na większości kontynentów świata w najważniejszych salach muzycznych. Od kilku lat jest wykładowcą altówki oraz zespołów kameralnych na wiedeńskim konserwatorium Prayner. Posiada także uprawnienia do uczenia metodą Colourstrings. Jej uczniowie dostają się do najbardziej prestiżowych uczelni austriackich. Natalia jest laureatką konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, a od niedawna sama zasiada za stołem jurorskim. Zdobywała doświadczenie orkiestrowe na młodzieżowych akademiach muzycznych m.in. na prowadzonej przez muzyków Filharmonii Berlińskiej i Wiedeńskiej Orchesterakademie w Ossiach, w Instytucie Attergau czy w Wiener Jeunesse Orchester (Wiedeńskiej Orkiestrze Młodzieżowej), gdzie była koncertmistrzem altówek. Współpracowała także z Bruckner Orchester w Linz, Teatrem w Baden, Volksoper w Wiedniu, orkiestrą radiową RSO w Wiedniu czy Filharmonią Wrocławską. W latach 2017-2019 grała w orkiestrze Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, a od 2019 jest członkiem orkiestry Symfoników Wiedeńskich.

Kayo Nishimizu-Wawreniuk to pianistka pochodząca z Japonii, od 1987 roku na stałe mieszkająca w Polsce. Jest pedagogiem fortepianu, tłumaczem i nauczycielem języka japońskiego. Czynnie uczestniczy w organizacji koncertów i wydarzeń na rzecz promocji kultury i integracji różnych kultur w Polsce i w Japonii. Kayo Nishimizu to wielbicielka oraz wielka propagatorka muzyki Fryderyka Chopina. W 2004 roku rozpoczęła realizację cyklu koncertów "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina". Do października 2009 roku pianistka zagrała przed publicznością wszystkie utwory Chopina na fortepian solo. Kayo Nishimizu uwielbia muzykę rosyjską. Nagrała płytę z utworami „Obrazki z wystawy” Musorgskiego i „Romeo i Julia” Prokofiewa. Artystka organizuje co roku wiele audycji szkolnych, w których łączy muzykę z opowiadaniem i prezentacją multimedialną. Dbałość o rozwój kultury muzycznej i kształcenie w młodzieży potrzeby słuchania i umiejętności rozumienia muzyki klasycznej stanowi główny nurt szeroko pojętej działalności edukacyjnej pianistki. Obecnie Kayo Nishimizu pracuje nad projektem albumów „Chopin's music & stories”. W tym cyklu ukazały się płyty: „Polska – miłość i żal” (listopad 2012), „24 Preludia – świat wyobraźni” (kwiecień 2013), „Tańce - zabawa i tęsknota” (wrzesień 2013), „Fantazja dźwięków” (maj 2014), „Dlaczego Japończycy tak kochają Chopina?” (wrzesień 2014), „24 Etiudy - filozofia Chopina” (kwiecień 2015). Jej najnowsza płyta pt „Sonaty – czas i forma” ukazała się w październiku 2018. Pianistka regularnie koncertuje, a także często uczestniczy w audycjach radiowych i telewizyjnych w Polsce i w Japonii.

Franz Xaver Gruber - kolęda Cicha noc na altówkę i fortepian
Franz Schubert - I część Sonaty Arpeggione D. 821 (w opr. na altówkę i fortepian)

Chór sióstr z Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach

Chór sióstr z Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach śpiewa codziennie podczas monasterskich nabożeństw. Istnieje od 2009 roku - początku powstania monasteru, a jego dyrygentką jest s. Eufalia. Podczas klasztornych modlitw chór śpiewa według tradycji bizantyjskiej, jednogłosowo. Siostry z Turkowic nagrały sześć płyt CD prezentujących śpiew bizantyjski i śpiew wielogłosowy. Ukazały się płyty z kazaniami św. Mikołaja Serbskiego, z kolędami, Aktyst ku czci Trukowickiej Ikony Bogarodzicy, a także Bogogłasnik – Pomiłuj mia Boże, zawierająca 24 piękne pieśni paraliturgiczne.

Wo Wiflejemi nyni nowyna
Do szopy hej, pasterze
Zvezda se zasja
Tichaja nocz na zemlu
Z narodzenia Pana

Chór Duchowieństwa Diecezji Białostocko-Gdańskiej

Chór Duchowieństwa Diecezji Białostocko-Gdańskiej powstał w roku 1982 z błogosławieństwa J.E. Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, ówczesnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego. W skład chóru wchodzą duchowni, lektorzy i dyrygenci, którzy na co dzień zajmują się śpiewem cerkiewnym w swoich parafiach. Początkowo chór występował na koncertach związanych z życiem diecezji - były to m.in. coroczne koncerty kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. Podczas dalszej swej działalności chór uczestniczył m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, Międzynarodowym Festiwalu Śpiewów Prawosławnych "Kołożskij Błagowiest" w Grodnie, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Mińsku. Prezentował się także w Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie. Od 1991 roku kilkakrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Zaśpiawajmo Rożdżennomu... słowa i muzyka lektor B. Pura
Bracia, patrzcie jeno... opr. T. Flasza
Dnieś pojuszcze... muz. K. Stecenko
Oj maluśki, maluśki, maluśki... solo: baryton protod. Michał Ostapczuk i tenor lektor Bogdan Pura, opr. muz. lektor M. Warszycki
Wstań Dawyde... NN

 

Nagranie z Koncertu Kolęd zostało przygotowane w formacie mp4 (na płycie DVD i nośniku pendrive). Jest dostępne do nabycia w cerkiewnym sklepiku w Parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Zamówienia można też składać drogą elektroniczną. Szczegółowe dane na stronie Parafii.