CHWALMY BOGA TRADYCJAMI NASZYCH PRZODKÓW

Szanowni Państwo!

W najbliższą sobotę, 11 lutego o godz. 16.00, w Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie odbędzie się I edycja projektu pt. CHWALMY BOGA TRADYCJAMI NASZYCH PRZODKÓW. Projekt realizuje Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń” wspólnie z wolską Parafią.

W ramach tego projektu w Cerkwi św. Jana Klimaka zostanie zaprezentowany ręcznik obrzędowy i narzuta z Podlasia — rękodzieło utkane na krosnach i zapisane haftem.

Tradycja ta jest ciągle żywa. Po dziś dzień w wielu świątyniach na Podlasiu przy krzyżach, ikonach, przy Golgocie, żertwienniku, anałojczykach widać przepiękne rękodzieło wielu pokoleń.

Nasze mamy, babcie i prababcie, wyszywały ręcznie ręczniki i tkały na domowych krosnach tkaniny, które przekazywały do Cerkwi jako szczególną ofiarę. Odbywało się to w czasie świąt, uroczystości rodzinnych oraz podczas różnego rodzaju tradycyjnych obrzędów.

W czasie wystawy zostaną zaprezentowane przepiękne i wyjątkowe zbiory z podlaskich Cerkwi oraz osób, które troszczą się o zachowanie pamięci o przodkach wychwalających w ten sposób naszego Stwórcę i Zbawiciela.

Oprawę muzyczną wydarzeniu zapewni Chór Parafii św. Jana Klimaka.

Serdecznie zapraszamy do udziału! (pgk)

Z wyrazami szacunku,

Zarząd Stowarzyszenia