Parafia Malesze. Historia i kultura. Prezentacja książki Doroteusza Fionika

Zapraszamy na prezentację najnowszej książki

Doroteusza Fionika

PARAFIA MALESZE

HISTORIA I KULTURA

17 lutego (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim,

ul. Kazimierzowska 14

W programie spotkania:

·        Pokaz fragmentów filmu „Pryweli nas siudy pieśni Waszych bat’kuow”

·        Pieśni ze wsi Malesze w wykonaniu męskiej grupy śpiewaczej „Osoczniki”

Dodatkiem do książki jest płyta CD „Pieśni i opowieści ze wsi Malesze”

Na spotkaniu będzie można nabyć książkę z autografem autora

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim

O książce:

„Parafia Malesze. Historia i kultura” to ważna publikacja, dotycząca dużego obszaru ziemi bielskiej, opowiadająca o historii dawnej i nowożytnej, ciekawych i nierzadko skomplikowanych losach jej mieszkańców. Centralna wieś parafii – Malesze, wydała na świat wiele ciekawych osobowości, wśród których najbardziej znany jest duchowny o. Jan Wróblewski (1838-1923), którego pamięci książka jest poświęcona. Piszemy o bojarach putnych i pancernych ze Szpaków i Kiersnowa, rodzinach duchownych Szumikowskich i Hapanowiczów, kronikarzu ze Świryd Afanazym Kołosie, nauczycielu, asesorze i muzyku Jakubie Kłoczko czy dyrygencie Włodzimierzu Oksiuta. Muzyka w życiu ludzi z Malesz zawsze odgrywała ważną rolę. Wieś słynęła szczególnie ze śpiewu męskiego, który możemy usłyszeć na załączonej do książki płycie CD, w zapisach Mikołaja Wróblewskiego i jego studentów z 1969 roku. Książka o Maleszach i ich rozległych okolicach stara się przywracać pamięć historyczno-kulturową o tym obszarze. Nie jest to jednak opowieść tylko o nim, ale też poniekąd o nas wszystkich, mieszkających w tej części Podlasia.

· D. Fionik, Parafia Malesze. Historia i kultura, Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach 2022, ss. 224, oprawa twarda, ok. 170 ilustracji, dodatek – płyta CD; ósma pozycja z serii „Historia i kultura podlaskich Białorusinów”.