Koncert Kolęd

W niedzielę 20 stycznia 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie miało miejsce ważne wydarzenie. W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbył się koncert kolęd, podczas którego niezwykle ładna sala została wypełniona piękną muzyką. W okresie świątecznym, kiedy cały chrześcijański świat raduje się przyjściem na świat Zbawiciela, prawosławna społeczność Warszawy dała wyraz swojej miłości do Chrystusa i radości z Jego pojawienia na świecie w postaci koncertu kolęd.

Podczas koncertu rozbrzmiewały kolędy polskie, ukraińskie, białoruskie, a nawet rumuńska. Kolędy należą do folkloru religijnego, który w możliwie najdoskonalszy sposób oddaje miłość ludu do Boga. To kolędy opowiadają nam o ludowych obyczajach świątecznych, sposobie przeżywania świąt Bożego Narodzenia i pozostałych wydarzeń związanych z Epifanią oraz o tym, co ludzie wiedzieli o tych świętach. W kolędach zawarta jest cała teologia, która w niektórych utworach jest dość prosta, a w innych porusza bardzo poważne kwestie teologiczne, a nawet filozoficzne. Słuchając słów kolęd, zarówno wykonawcy, jak i słuchacze, mogli przenieść się myślami w inny, lepszy świat, w którym świąteczna radość wypełnia sobą całą przestrzeń i niczego niegodnego w ten świat nie dopuszcza.

Ów świąteczny nastrój pojawił się w Zamku Królewskim w Warszawie dzięki chórom, które wszystkim uczestnikom tegorocznego koncertu swym śpiewem dały odczuć tę duchową radość oraz umożliwiły prawdziwie doświadczenia estetyczne. Tym razem w koncercie wzięło udział pięć chórów oraz zespół wokalno-instrumentalny. Jako pierwszy wystąpił Zespół Rodzinny Triada, który od wielu lat, pielęgnując muzykę sakralną i pieśni ludowe, utrwala tradycje narodu prawosławnego na Podlasiu. Jako drugi chór wystąpiła „Zoria” z Uścia Gorlickiego pod kierownictwem Anny Dubec, która zaprezentowała słuchaczom kolędy ukraińskie. Zróżnicowany repertuar pokazał Chór Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, którym dyryguje prof. Włodzimierz Wołosiuk. Chór wykonał kolędy odwołujące się do tradycji rumuńskiej, polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Bardzo interesującym można nazwać występ kwartetu „Ensemble QuattroVoce”, który zaprezentował liturgiczne i paraliturgiczne pieśni bożonarodzeniowe. Kwartet składa się z zawodowych muzyków (Marta Wróblewska, Aleksandra Pawluczuk, Paweł Pecuszok, Przemysław Kummer), którzy mogą poszczycić się pokaźnym dorobkiem muzycznym, w tym także nagraniami licznych płyt z muzyką cerkiewną. Jako ostatni zaprezentował się Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Grodzieńskiej. Białoruscy duchowni zaśpiewali hymny liturgiczne oraz kolędy, które zostały przyjęte z wielką aprobatą słuchaczy. Bardzo interesującym elementem tegorocznego koncertu był występ zespołu instrumentalno-wokalnego, który składał się z wybitnej pianistki Kayo Nishimizu oraz wokalistów Bogdana Kuźmiuka, Julii Bortniczuk, Aleksandry Karpiuk i Aleksandry Smerechańskiej. W ich wykonaniu można było usłyszeć kolędy: „Jezus Malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”, „Opłatek dla mamy” czy wykonaną w różnych językach „Cichą noc”. Ponadto można było usłyszeć muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu Kayo Nishimizu, której całe życie muzyczne związane jest właśnie z tym wybitym polskim kompozytorem. Każdy muzyk przekazał słuchaczom nie tylko treść artystyczną i językową wykonywanego utworu, ale także własne uczucia, emocje i przemyślenia. Ten element koncertu był bardzo osobistym doświadczeniem tego, co kryje się pod pojęciem „kolęda”.

Po wystąpieniu wszystkich chórów prowadzący i organizator tego wydarzenia, ks. Adam Misijuk, podziękował wszystkim za obecność oraz wsparcie idei koncertu kolęd na Zamku Królewskim. Koncert zakończył Jego Eminencja metropolita Sawa, który w kilku słowach podziękował wszystkim za organizację takiego wieczoru, za uczestnictwo i wspólne świadectwo naszej wiary w Bogoczłowieka Jezusa Chrystusa. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali serdeczne „Mnogaja leta”.

Organizatorami koncertu kolęd była Parafia Prawosławna pw. św. Jana Klimaka w Warszawie oraz Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń.

diakon  Łukasz  Leonkiewicz


Stowarzyszenie „Wierni Tradycji Pokoleń” składa serdeczne podziękowania Jego Eminencji Wielce Błogosławionemu Sawie, Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski, za błogosławieństwo na zorganizowanie koncertu, przybycie na uroczystość, ciepłe słowa i wsparcie duchowe.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Dyrekcji Zamku Królewskiego za umożliwienie organizacji koncertu w tym wyjątkowym miejscu. W kolejnych słowach szczególnie gorące podziękowania kierujemy do wszystkich wykonawców za przepiękny śpiew i wirtuozowską grę na fortepianie oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy bardzo serdecznie uczestnikom Koncertu Kolęd, którzy przybyli na uroczystość i swoją obecnością wsparli akcję charytatywną, i tym którzy pomimo swojej fizycznej nieobecności byli z nami duchowo. Spasi Hospodi!

Akcja charytatywna „RATUJMY WOLSKIE ZABYTKI. WSPÓLNE DZIEŁO DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ” trwa nadal na charytatywni.allegro.pl. Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do udziału.

Zarząd Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”