Noc Psalmów

Noc Psalmów

Psałterz jest dla nas ważny! Uczy nas pokory, pomaga pogłębiać wiarę, dyscyplinuje myśli i działania.

Wolscy parafianie już od lat 7 czytają go w trakcie Wielkiego Postu, w swoich domach. Ich grono rośnie z roku na rok. W tym roku była to grupa 40 wiernych. 

Zwieńczeniem dzieła wielkopostnego czytania Psałterza jest jego wspólne czytanie w świątyni na zakończenie Wielkiego Postu. W tym roku wierni spotkali w piątkowy wieczór 22 kwietnia, aby noc spędzić w świątyni na modlitwie słowami Psalmów króla i proroka Dawida.

Dolna wolska Cerkiew oświetlona była jedynie blaskiem świec i miniaturowymi ledowymi lampkami przy pulpitach (to jedyne ustępstwo na rzecz "nowoczesności"). Pod niską kolebką ceglanego sklepienia panowała atmosfera, która nasuwała porównanie, że podobnie mogła wyglądać wspólnotowa modlitwa w czasach "katakumbowych".

Wszyscy uczestnicy wydarzenia byli skupieni, nie rozmawiano w kuluarach, nie przemieszczano się bez potrzeby. Działaliśmy według ustalonego planu. Każdy wiedział, kiedy należy podejść do centralnie umieszczonego pulpitu i czytać psalmy z wyznaczonej Katyzmy (rozdziału). Towarzyszyła nam modlitwa duchownych, która działała krzepiąco, zwłaszcza nad ranem, kiedy - w naturalny sposób - trudniej było zapanować nad sennością.

Kiedy wychodziliśmy ze świątyni witał nas już poranny radosny śpiew ptaków. Każde stworzenie chwali Pana tak jak umie.

My czytamy Psalmy.

Dorota Maj

Zdjęcia: Grzegorz Kozioł

 

P.S.

Poza akcją wielkopostną w wolskiej parafii istnieje także grupa wiernych, którzy czytają Psałterz codziennie, przez cały rok. Obecnie grono to liczy 36 osób.