Przekazanie pomocy Seniorom

W dniu 21 lutego 2024 roku przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń” po raz kolejny odwiedzili Prawosławny Dom Opieki Społecznej „Samarytanin” w Hajnówce. Głównym celem wizyty było przekazanie drugiej transzy pomocy finansowej dla Seniorów – podopiecznych hajnowskiego domu opieki oraz omówienie z Dyrekcją nowych form współpracy.

W  grudniu 2023 roku Stowarzyszenie przekazało pomoc finansową w wysokości 10.000 zł, na zakup szafek przyłóżkowych z  możliwością regulacji wysokości płyt bocznych oraz regulacją kąta ich pochylenia. Takie szafki ułatwiają podopiecznym, szczególnie leżącym, samodzielne spożywanie posiłków i w zdecydowany sposób ułatwiają, personelowi i wolontariuszom, karmienie osób najsłabszych.

Mając na uwadze potrzebę dalszego wspierania i pomagania osobom starszym i schorowanym, Stowarzyszenie w styczniu 2024 roku zorganizowało Koncert Kolęd w Zamku Królewskim w Warszawie w ramach akcji charytatywnej „Pamiętajcie o swych przodkach – naśladujcie ich wiarę i tradycje”. Środki finansowe z tego wydarzenia oraz środki uzyskane z innych źródeł Stowarzyszenia, pozwoliły na przekazanie kolejnej transzy pomocy w wysokości 20.000 zł. Podczas spotkania, wspólnie z Dyrekcją uzgodniono, że powyższa kwota zostanie wykorzystana w trzech różnych i bardzo ważnych obszarach poprawy życia i warunków bytowych pensjonariuszy. Pierwsza część środków zostanie wykorzystana na zakup podkładów higienicznych (chłonnych, nieprzemakalnych) na materace, druga na urozmaicenie i poprawę wyżywienia poprzez wprowadzenie czwartego posiłku - podwieczorku, natomiast trzecia część na różnorodne zajęcia aktywizujące i rehabilitacyjne.

Wizyta w domu opieki była też okazją do zapoznania się z aktualnym zakresem prowadzonych prac remontowych obiektu, funkcjonowaniem wolontariatu oraz codziennymi potrzebami i trudnościami. W rozmowach, i tym co mogliśmy zobaczyć, zauważalne było zaangażowanie i aktywność Dyrekcji wraz z personelem w podnoszenie standardu świadczonych usług i zapewnienie jak najlepszych warunków życia dla podopiecznych.

Nasze Stowarzyszenie od kilku lat podejmuje szereg działań na rzecz pomocy i wsparcia dla podopiecznych w domach opieki w Hajnówce, Kożynie, Grabarce, Trześciance i Stanisławowie. Pomagaliśmy i będziemy w miarę naszych możliwości pomagać i wspierać finansowo i rzeczowo wszystkie ośrodki.

Mamy nadzieję, że rozmowy i spotkania z kierownictwem tych placówek oraz wspólne działania przyczynią się do pogłębienia i wzmocnienia więzi społecznych oraz nawiązania ściślejszej współpracy (z dziećmi i młodzieżą oraz organizacjami) dla dobra osób starszych, chorych i potrzebujących wsparcia.

Pobyt w Hajnówce był też okazją do spotkania i przekazania podziękowań dla uczestników Koncertu Kolęd w Zamku Królewskim w Warszawie oraz tym, którzy pomagali organizatorom i wspierali akcję charytatywną. Podziękowania zostały przekazane na ręce: pani Joanny Ruszuk – dyrektor Przedszkola nr 1, pani Mirosławy Nikonczuk i Volgi Wiluk, opiekunek Grupy kolędniczej „Kolebka”, pana Igora Łukaszuka – dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i dyrygentki Zespołu wokalnego „Zniczka” pani Pauliny Stepaniuk oraz pana Jarosława Kot – prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Dziękujemy pięknie wszystkim, którzy przybyli na uroczystość i wsparli dobre dzieło – dzieło pomocy Seniorom z domu opieki w Hajnówce (pgk).

Zdjęcia: uczestnicy spotkań