Przed nami kolejna kadencja i nowe wyzwania

W dniu 26 lutego 2024 roku, zgodnie ze Statutem, odbyło się Walne Zgromadzenie Członków (WZC) Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”. Jest to jeden z trzech najważniejszych organów, które funkcjonują w ramach naszej organizacji. Jako Stowarzyszenie - jesteśmy grupą osób, która razem działa, ma wspólne cele i wartości, jest otwarta i wrażliwa na problemy innych.

Działalność rozpoczęliśmy w 2015 roku i opieramy ją na pięciu zasadniczych filarach, tj.: tradycji, kulturze, edukacji, integracji i pomocy. Budujemy wspólnotę na płaszczyźnie duchowej i intelektualnej, poznając się i integrując wobec wspólnych wartości. Działania kierujemy do różnych grup społecznych – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Zachęcamy do aktywności społecznej i kulturalnej oraz wspieramy twórczość inicjatyw lokalnych. Rozbudzamy wrażliwość i potrzebę niesienia pomocy osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Organizujemy wolontariat oraz wspieramy rzeczowo, finansowo i pozamaterialnie organizacje charytatywne i wszelkie działania w obszarze pożytku publicznego.

W 2018 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Przez okres 9 lat samodzielnie lub wspólnie z wolską Parafią zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy szereg działań, inicjatyw, projektów i przedsięwzięć. Obejmowały one swoim zakresem różnorodne obszary życia warszawskiej społeczności prawosławnej i nie tylko.

Podczas WZC podsumowano działalność Zarządu w kadencji 2022 – 2023 na podstawie sprawozdań z działalności merytorycznej i sprawozdań finansowych.  Wybrano  nowy Zarząd na kadencję 2024-2025  w składzie: Irena Sacharczuk (prezes), ks. Adam Misijuk (wiceprezes), Aneta Bartoszuk, Halina Demianiuk i Grzegorz Kozioł – członkowie oraz Komisji Rewizyjnej w składzie: Agnieszka Kryszeń-Szachowicz, Barbara Krukowska – Nikitiuk, Maria Wysocka, Iwona Panasiuk, Vladan Stamenković.

Omawiano również sprawy związane z działalnością Stowarzyszenia w najbliższym okresie, w tym: warsztatów pisanek i warsztatów palmowych, wyjazdu do monasteru w Turkowicach na posłuszanije, czytania Psałterza w okresie Wielkiego Postu, wielkanocnego kiermaszu, pozyskiwania 1,5 % podatku na remont zabytkowej świątyni - Cerkwi św. Jana Klimaka, uczestnictwa w ważnych wydarzeniach w roku 2024.

Na zakończenie obrad,  przewodniczący WZC, prezes i wiceprezes Zarządu skierowali do wszystkich Członków Stowarzyszenia podziękowania w szczególności za pielęgnowanie tradycji i kultury naszych przodków oraz ogromne zaangażowanie i trud na rzecz osób starszych, chorych i potrzebujących wsparcia. (pgk)

Zdjęcia: Maria Wysocka