Wielkanocne tradycje - warsztaty pisanki

Warsztaty pisanki - tradycja i symbole Świąt Wielkanocnych

20 kwietnia 2024 r., w sobotni poranek, w świetlicy Parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie, spotkały się dzieci i młodzież aby kontynuować coroczną tradycję tworzenia wielkanocnych pisanek. Organizatorami warsztatów było Stowarzyszenie Wierni Tradycji  Pokoleń i wolska Parafia.

Warsztaty odbywały się pod czujnym okiem pani Ireny Sacharczuk , która jest prezesem Stowarzyszenia, jak również doskonałym znawcą techniki tworzenia pisanek z wykorzystaniem wosku, rysiku oraz kolorowych barwników.

Po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy przystąpili do pracy, którą poprzedził szczegółowy instruktaż prowadzącej warsztaty. Nasze dzieci, młodzież oraz ich rodzice wspólnie pochylili się nad rozgrzanym woskiem z rysikami w rękach i z głową pełną pomysłów jak najpiękniej stworzyć i ozdobić swoją wyjątkową, autorską pisankę.

Na skorupkach jajek zaczęły powstawać motywy roślinne, różne wzory oraz symbole religijne i świąteczne, znane nam motywy krzyża czy XB. Ale najciekawsze było jeszcze przed nami. Po włożeniu do pojemników z kolorowymi farbami nasze pisanki pokazały swe prawdziwe obrazy. Przemówiły do nas kolorami, motywami roślinnymi, stworzonymi wzorkami i zachwyciły swym pięknem. Wielu spośród nas poczuło oddech zbliżających się świąt.

To był wspaniały czas wspólnej pracy, rozmów przy stole, wzajemnego poznawania się i współpracy, służenia drugiej osobie radą, pomocą i podpowiedzią. Warsztaty zakończyliśmy wspólnym zdjęciem uczestników z dumą stawiając nasze pisanki na honorowym miejscu.

Dziękujemy Organizatorom za wspólną modlitwę, naukę i pracę oraz łączenie pokoleń i kontynuowanie pięknych tradycji naszych przodków.

Maria Gryka

Zdjęcia: Konstanty Mizger