Wspólne całonocne czytanie Psałterza
Wielkopostna Noc Czytania Psalmów - już po raz dziesiąty!
Dekadę temu, z piątku na sobotę św. Łazarza w 2016 roku, po raz pierwszy noc w wolskiej Cerkwi spędzili Ci, którzy chcieli modlić się słowami Psałterza. Wspólnotowa modlitwa słowami Psalmów była zwieńczeniem domowego, prywatnego ich czytania przez cały czas trwania Wielkiego Postu, a odbywało się to wówczas po raz pierwszy w sposób zorganizowany. Każdy, kto zdecydował się na uczestnictwo w tym dziele czytał jedną katyzmę dziennie, tak, aby codziennie grupa przeczytała cały Psałterz. Inicjatorami przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Wierni Tradycji Pokoleń wraz z naszą wolską Parafią św. Jana Klimaka (oba podmioty nadal wspólnie organizują kolejne edycje tego wydarzenia, nie zmieniły się też zasady, według których działania są prowadzone).
Pięć lat później okazało się, że wśród czytających jest niemała liczba tych, którzy nie chcieli przerywać systematycznej modlitwy słowami Psalmów. Zawiązała się więc grupa, która czyta Psałterz przez cały rok.
Tak rodziły się dwie parafialne tradycje: całorocznego czytania Psalmów i czytania ich w Wielkim Poście.
Od tego czasu częściowo zmieniał się stan osobowy grup, jednak liczba czytających Psałterz, zarówno w trakcie trwania Wielkiego Postu jaki i w trybie całorocznym - systematycznie rośnie.
Dlaczego czytamy Psalmy? Wyłożył to precyzyjnie współczesny wielki Ojciec Cerkwi, starzec Emilianos: Całe życie Cerkwi, cała Tradycja Cerkwi, cała historia ludzkości, od stworzenia Adama i Ewy, aż do Drugiego przyjścia Chrystusa, wszystko to zawarte jest w Psałterzu.(…)
Księga Psalmów nie jest zbiorem słów. Nie jest też serią fraz nawleczonych razem na wersety i dystychy. Zamiast tego jest objawieniem – wielce objawiającym działaniem – Boga.
Jest więc w natchnionym dziele św. proroka Dawida - mówiąc językiem współczesnym - skompresowany wykład teologiczny, podręcznik nauki modlitwy i radzenia sobie w różnych sytuacjach duchowych. Jak zauważył już w IV wieku, św. Atanazy Wielki w Liście do Marcelina, cz.11: nakazano nam błogosławić Pana i wysławiać Go, lecz to w Psalmach zostało nam ukazane jak trzeba błagać Pana i jakiego rodzaju mowy mamy wypowiadać, żebyśmy wysławiali Go w odpowiedni sposób. W każdym przypadku można w ten sposób znaleźć boskie pieśni odnoszące się do nas, do naszych poruszeń i sytuacji.
Tego roku, w dolnej parafialnej Cerkwi św. Eliasza i św. Hieronima ze Strydonu, w nocy z 11 na 12 kwietnia, spotkało się aż 35 osób czytających Psałterz (spośród grona 62, które zdecydowały się na to w Wielkim Poście), a większość katyzm czytały dwie osoby. Towarzyszyło im 15 innych (poza Organizatorami), które słuchały lub modliły się po cichu. Słowa Psalmów brzmiały w języku cerkiewnosłowiańskim, polskim, rosyjskim, serbskim i po arabsku. Całonocne czytanie Psałterza przez parafian wspierała modlitwa kapłańska proboszcza parafii, ojca Adama Misijuka.
Wnętrze Świątyni oświetlone tylko blaskiem świec, niskie ceglane stropy, skupiona kameralna modlitwa bez wspomagania mikrofonem - wszystko to tworzyło atmosferę - na ile jesteśmy w stanie ją sobie wyobrazić - katakumbowych spotkań chrześcijan pierwszych wieków.
I pozwoliło docenić to, że nocne wspólne modlitwy nie są dla nas trudną koniecznością, ale kwestią dobrowolnego wyboru. Jest za co dziękować Bogu, a - jak poucza św. Atanazy - Psalmy uczą, co mają mówić ci, którzy dziękują.
Cieszy to, że przykład modlitewnego podwigu wolskich parafian jest naśladowany przez wiernych w innych społecznościach prawosławnych. (…) nie ma piękniejszej i bardziej duchowej księgi, niż Psałterz - przekonuje starzec Emilianos.
Warto przekonać się o tym osobiście! Każdego dnia roku, lub w kolejnym Wielkim Poście.
Tekst: Dorota Maj
Zdjęcia: uczestnicy
cytat z Pism starca Emilianosa za: https://prawoslawie.pl/prawoslawie/o-prawoslawiu/ojcowie-cerkwi/2912-starzec-emilianos-o-czytaniu-psalmow
cytat z Pism św. Atanazego Wielkiego za; https://prawoslawie.pl/prawoslawie/o-prawoslawiu/ojcowie-cerkwi/3183-sw-atanazy-wielki-o-psalterzu