Zjednoczeni w modlitwie przez 40 dni Wielkiego Postu

Zjednoczeni w modlitwie przez 40 dni Wielkiego Postu


W sobotę św.  Łazarza, która 2021 roku przypada na 24 kwietnia, w godzinach wczesno porannych, w Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie zakończyło się uroczyste i całonocne czytanie Psałterza. Przez prawie osiem godzin w zabytkowej świątyni słychać było nieustanną modlitwę, której początek dał ks. mitrat Adam Misijuk – proboszcz parafii.

Wyjątkowej, niecodziennej atmosferze i ogromnemu skupieniu do modlitwy i rozmowy z Bogiem sprzyjały: nocna cisza, palące się świece w Cerkwi, bliskość wszystkich świętych na ikonach, freski na ścianach rozpisane ręką śp. prof. Jerzego Nowosielskiego oraz możliwość osobistego przeczytania, zaśpiewania psalmów. Nie miało znaczenia, czy ktoś brał udział w tym uroczystym wydarzeniu po raz pierwszy, czy był wieloletnich jego uczestnikiem.

Wspólne czytanie psalmów nabiera szczególnego znaczenia w okresie Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do święta Zmartwychwstania Chrystusa. Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski w liście wielkopostnym napisał m.in. „Dla prawosławnych chrześcijan w naszych złożonych, trudnych czasach, pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń, Wielki Post ma ogromne znaczenie duchowe. To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów. Główną ideą postu jest wyniesienie duszy ponad ciało, wzbudzenie do pokuty za grzechy i postanowienia, aby ich więcej nie popełniać i patrzeć na otaczający nas świat oczyma osoby oczyszczonej duchowo. Osoba zdrowa duchowo oczyma duszy widzi otaczającą rzeczywistość i ocenia ją w sumieniu wiary i z czystym sercem”.

Społeczność prawosławna skupiona przy wolskiej Parafii, od kilku lat kultywuje tą piękną tradycję czytania psalmów w okresie Wielkiego Postu.   Była to wspólną inicjatywą wiernych parafii i Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń”. Przystępowaliśmy do realizacji tego wydarzenia z niewielką grupą osób, która co roku znacząco powiększała się i wzrastała duchowo. W tym roku we wspólnym czytaniu psalmów brało udział osiemdziesiąt pięć osób, które czytały psalmy w domowym zaciszu indywidualnie i całymi rodzinami, w różnych językach. Naszą wspólną modlitwę można było usłyszeć nie tylko w Warszawie, ale też w różnych zakątkach świata. W Libanie czytał psalmy razem z nami Dżamil, w Niemczech był Rafał, w Szwecji Joanna, na Ukrainie Halina. Przez wszystkie dni Wielkiego Postu codziennie, czterokrotnie był odczytywany cały Psałterz. Wszystko to pozwala społeczności prawosławnej łączyć się w modlitwie i w sposób zorganizowany sięgnąć do Psałterza – zbioru najpiękniejszych modlitw indywidualnych i wspólnotowych. Modlitw, w których człowiek zanosi do Boga swoje błagania i dziękczynienia; wychwala Go i wyznaje swoją miłość; sławi piękno świata; przeprasza za swoje słabości.

Corocznie, zakończenie wspólnego czytania psalmów w okresie Wielkiego Postu odbywa się w sposób uroczysty w Cerkwi. Wówczas czytamy kolejno 150 psalmów zgodnie z przyjętymi regułami. Zaczynamy czytanie w piątek o godz. 22.00, a kończymy ok. godz. 6.00 w sobotę św. Łazarza.

Podczas czytania Psałterza modliliśmy się za zdrowie naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych, którzy są razem z nami, potrzebują pomocy i wsparcia w życiu codziennym, szczególnie w obecnej trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Modliliśmy się także za spokój dusz tych, którzy odeszli do życia wiecznego.

40 dni Wielkiego Postu już za nami. Przed nami Wielki Tydzień (cs. Strastnaja siedmica). Uczyńmy zatem wszystko, aby trwać w codziennej modlitwie i pogłębić naszą wiarę, aby z pokorą, miłością i nadzieją podążać w przyszłość.

Grzegorz Kozioł
zdjęcia: Ala Konach, Konstanty Sacharczuk, Maria Wysocka

 

Proboszcz wolskiej Parafii oraz Zarząd Stowarzyszenia „Wierni Tradycji Pokoleń” pragną bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, którzy codziennie przez 40 dni Wielkiego Postu czytali psalmy. Dziękujemy za wspólną modlitwę, trud, duchowe przeżycia i pielęgnowanie prawosławnej tradycji. Spasi Hospodi!