Wspieramy twórców kultury i kontynuatorów tradycji

Wspieramy twórców kultury i kontynuatorów tradycji

Maj 2024 roku na Podlasiu był miesiącem szczególnym i wyjątkowym z uwagi na charakter, treść i ilość wydarzeń, które były poświęcone tradycji i kulturze.  Nasze Stowarzyszenie wspiera wszelkiego rodzaju działania organizacji pozarządowych i osób indywidualnych prezentujących bogatą i piękną tradycję naszych przodków. Kalendarz początku drugiej dekady maja był tak wypełniony, że nie zdołaliśmy dotrzeć na wszystkie wydarzenia. Pomysłodawców i organizatorów tych wyjątkowych i niecodziennych chwil zapewniamy, że byliśmy z nimi duchowo. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaproszenia i wspaniałą organizację. Dziękujemy za pielęgnowanie tradycji i kultury naszych przodków, za wasz trud i profesjonalizm w tym co robicie. Naszym sympatykom przedstawiamy krótkie relacje z tego co widzieliśmy i z tego co nam umknęło.

Wystawa rękodzieła Haliny Biryckiej.  Wydarzenie odbyło się w ramach Nocy Muzeów - 17 maja 2024 r., w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Halina Birycka urodziła się we wsi Łozowe, mieszka w Plancie. Rękodziełem zajmuje się w wolnych chwilach i towarzyszy jej ono przez całe życie. Już w dzieciństwie uczyła się szydełkowania od swojej mamy, która zaraziła ją miłością do robótek ręcznych. Wykonuje ręczniki obrzędowe, makatki, obrusy, pościel haftowaną haftem krzyżykowym, haftem płaskim oraz Rychelieu. Wyszywa również krzyżykiem ikony, obrazy oraz pejzaże. Tworzy także koronkę szydełkową wykonując różnych rozmiarów obrusy, serwety, wstawki, a nawet firanki.

V Nowoberezowska Noc Muzeów – Skansen w Bratkach. Wydarzenie odbyło się 18 maja 2024 r., w Skansenie Architektury Drewnianej Ludności Podlasia w Białowieży. Poświęcone było tkaninom wykonanym na krosnach i tym wyhaftowanym ręcznie. Pomysłodawczynią i kustoszem wystawy była Krystyna Chodak, która od pięciu lat cyklicznie, co roku w ramach Nocy Muzeów organizuje przepiękne i wyjątkowe wystawy. Pani Krystyna w 2023 roku pokazała piękno ręcznika obrzędowego (i nie tylko) w Cerkwi św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie, w ramach I edycji projektu „Chwalmy Boga tradycjami naszych przodków”.

Jubileusz – 20 lat Zespołu „Kolebka”. Wydarzenie odbyło się 23 maja 2024 roku w plenerze przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Zespół „Kolebka” to najmłodsi artyści naszej małej Ojczyzny, którzy przy Przedszkolu nr 1 w Hajnówce, realizują wyjątkowy program regionalny. Jego głównym celem jest pielęgnowanie języka, kultury i tradycji naszych przodków. Uczestnikami tego programu jest około 40 dzieci z młodszych i starszych grup przedszkolnych, które  w ramach własnej edukacji przedszkolnej biorą udział w realizacji szeregu projektów, inicjatyw i działań podejmowanych przez wyjątkowych nauczycieli: Mirosławę Nikonczuk i Volgę Wiluk, przy wsparciu Joanny Ruszuk – dyrektor przedszkola wraz z całym personelem.

Stowarzyszenie współpracuje i wspiera ww. twórców i kontynuatorów tradycji i kultury naszych przodków. Wspólnie zrealizowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw i projektów. Liczymy, że i w tym roku przygotujemy razem ciekawe wydarzenia w obszarze dziedzictwa kulturowego, aby „przeszłość mogła spotkać się z przyszłością.” (pgk)

Zdjęcia: uczestnicy wydarzeń