Żniwa i wakacje z tradycją. Toporki 2024

Żniwa i wakacje z tradycją. Toporki 2024

Zgodnie z wieloletnią tradycją, społeczność wsi Toporki, gmina Kleszczele, woj, podlaskie, zorganizowała wyjątkowe wydarzenie pn. PEREPELICA.

Uroczystość odbyła się w niedzielne upalne popołudnie 30 czerwca 2024 roku i poświęcona były zaprezentowaniu tradycyjnych żniw, obrzędów i zwyczajów związanych z tymi pracami. Wielu uczestników, którzy przybyli na uroczystość mogło zapoznać się z żywą tradycją, posłuchać przepięknych pieśni ludowych, podziwiać stroje i ekwipunek zabierany w pole oraz poznać bliżej sprzęt używany przez żniwiarki i żniwiarzy. Z zachowaniem szczególnej ostrożności młodzież mogła spróbować własnych sił i umiejętności z użyciem kosy i sierpa. Miała też okazję do poznania nowego słownictwa i mowy codziennej używanej na Podlasiu.  

Za sprawą ludzi oddanych tradycji i kulturze wydarzenie miało swój niecodzienny i świąteczny charakter. Na uroczystość przybyli licznie mieszkańcy okolicznych wsi, gminne władze samorządowe, dzieci i młodzież z Parafii św. Jana Klimaka w Warszawie, którzy spędzają w tym roku wakacje z tradycją w Studziwodach. Nie zabrakło też nauczycieli i wychowanków z Muzeum Małej Ojczyzny, którzy wraz z zespołem „Żemerwa”, zapewnili oprawę muzyczną oraz zaprezentowali z dziećmi i młodzieżą z Woli, różnorodny repertuar pieśni ludowych.

To wspólne spotkanie było solidną i bogatą lekcją tradycji a jednocześnie spotkaniem pokoleń (najstarszego i najmłodszego), które troszczą się o przekazywanie i poznawanie tradycji naszych przodków.

Wielki ukłon i podziękowania dla tych wszystkich mieszkańców wsi Toporki, którzy przyczynili się do zorganizowania i przygotowania wydarzenia oraz zachęcili innych do wsparcia działań.

Lekcja tradycji w Toporkach z udziałem wyjątkowych uczestników sprawiła ogromną radość i przekonanie, że pomimo upału warto było wspólnie odświeżyć własne wspomnienia z okresu żniw i zaszczepić potrzebę poznawania obrzędów i zwyczajów przez młodsze pokolenia. (pgk)

Spasi Hospodi!

Zdjęcia: autor, Halina Demianiuk